Nedir?

“Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir.

Proje Hakkında

Finansal okuryazarlık alanında kamu, sivil toplum ve özel sektörün bir araya geldiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesi

 • "Paramı Yönetebiliyorum" Projesi

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

 • Neden "Paramı Yönetebiliyorum"?

  Günümüzde finansal okuryazarlık temel bir hayat becerisi olarak nitelendirilmektedir.

 • Proje Hedefi

  "Paramı Yönetebiliyorum" projesi ile finansal okuryazarlığın gençler arasında yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

 • Eğitim Hedefleri
  • Bütçe yapmanın yararlarını, kişisel bütçe / aile bütçesi temel kavramlarını tanıtmak,
  • Tüketim, gelir, tasarruf, birikim, borç gibi temel kavramları tanımlamak,
  • Bankacılık ürünlerini tanıtmak,
  • Gelirleri de dikkate alarak bir ödeme planının nasıl yapılabileceğini anlatmak,
  • Tasarruf ve para biriktirmenin yararları ve birikim planlaması kavramlarını geliştirmek.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KALKINMA PROGRAMI

www.undp.org.tr

Birleşmiş Milletler'in küresel kalkınma ağı olan BM Kalkınma Programı (UNDP), insanlara bilgi, deneyim ve daha iyi bir yaşam kurmaları için kaynak ulaştıran ve değişimi savunan bir kuruluş. UNDP 177 ülkede, çeşitli ortakları ile birlikte, toplumlara kendi buldukları çözümlerde yardımcı olarak, onların ulusal ve küresel kalkınma çabalarına destek veriyor. UNDP Türkiye, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunacak pratik çözümler üretmek için işbirliği kuruyor.

HABİTAT DERNEĞİ

www.habitatdernegi.org

Habitat Derneği 1995 yılında gerçekleşen Kopenhag Sosyal Kalkınma Zirvesi'nde değişik din, dil, ırk, kültür ve ulustan gençlik temsilcilerinin oluşturduğu, 100'e yakın ülkede yaklaşık 300 gençlik organizasyonunun üye olduğu Youth for Habitat Uluslararası İletişim Ağı'nın bir parçası olarak kuruldu. 1997 yılında Eskişehir'de düzenlenen Youth for Habitat Genel Kurul toplantısında iletişim ağının dünya sekretaryalığına oy birliği ile seçildi.

Habitat Derneği , gençlerin yerel ve ulusal düzeyde eşit ortaklar olarak kabul edilmesinin, kalkınmakta olan ülkemizde daha şeffaf, hesap verebilir, ortaklığa dayalı iyi yönetişim kültürünün yaygınlaştırılmasının gençlerin katılım bilincinin geliştirilmesi ile sağlanacağına inanmaktadır.

Türkiye'deki yasal düzenlemeler gereği dernek olarak yapılanan kurum, gençleri temsil etme iddiası ile değil, Türkiye'de gençlerin yerel ve ulusal düzeyde karar alma mekanizmalarına katılımı için bütüncül bir gençlik politikasının oluşturulması hedefi iler yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası çalışmalarını sürdürmektedir. Gençlerin sağlıklı bir finansal gelecek oluşturabilmesi için finansal bilinç konusunun kamu politikasının bir parçası olması gerekmektedir.

VISA

Visa Inc. (NYSE:V) 200’den fazla ülkede tüketicileri, işletmeleri, finans kurumları ve kamu kuruluşlarını hızlı, güvenli ve güvenilir bir elektronik ödemeler ağıyla birleştiren küresel ödeme teknolojileri şirketidir. Visa olarak, kart sahiplerini sahtecilikten koruyan, üye işyerlerine ödeme güvencesi sağlayan, saniyede 65.000 işlemin gerçekleştiği dünyanın en ileri veri işleme ağlarından biri olan –VisaNet– altyapısını sunuyoruz. Visa bir banka değildir, kart çıkarmaz, kredi vermez, ücret ve komisyonları belirlemez. Visa  sunduğu inovatif ürünlerle, finans kurumlarının müşterilerine banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı olmak üzere farklı ödeme seçeneği sunabilmelerini sağlar: Daha fazla bilgi için, www.visaeurope.com, ”Visa Vision” blog (www.vision.visaeurope.com) adreslerini ziyaret edebilir ve @VisaEuropeNews Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Ödüller
 • Best of Best Ödülü

  Barselona'da gerçekleştirilen Visa Insights'11 Konferansı kapsamında verilen "Best Ödülleri"nde Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının ortak girişimi ile yürütülen "Paramı Yönetebiliyorum" projesine verilen ikinci ödül ise konferans katılımcılarının oylarıyla belirlenen"Best of the Best" ödülü oldu.

 • KSS Çözümleri Pazaryeri Ödülü

  Paramı Yönetebiliyorum, Kadir Has Üniversitesi'nde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından CSR Europe, Amerikan Şirketler Derneği (ABFT), UNDP ve Kadir Has Üniversitesi ortaklığı ile gerçekleştirilen "KSS Çözümleri Pazaryeri" etkinliğinde "En İyi KSS Çözümleri" arasına girerek ödül aldı. En iyi çözümler, katılımcıların oylarıyla belirlendi.
 • Altın Örümcek Ödülü

  Bu yıl 11.si düzenlenen Altın Örümcek Web Ödülleri’nde, Sivil Toplum / Sosyal Sorumluluk kategorisinde 10 finalist arasında yer alan Paramı Yönetebiliyorum web sitesi, jüri değerlendirmesi sonucunda ilgili kategoride 2. seçildi.

 • CSR Europe Ödülü

  Paramı Yönetebiliyorum, CSR Europe ve Business in the Community işbirliği ile yürütülen Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri kapsamında Sosyal Etki kategorisinde ödüle layık görüldü. Paramı Yönetebiliyorum, "İşbirliği, İnovasyon ve Etki" teması altında düzenlenen yarışma kapsamında yapılan ön değerlendirme sonrasında finale kalan 26 projeden biri olmuştu. 8 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen jüri sunumlarının ardından kazananlar yine aynı gün açıklandı.

 • En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü

  Visa Europe'un iki yılda bir düzenlediği vizyon toplantısı "Insights" kapsamında verilen "Best Ödülleri", Avrupa'da farklı ülkelerdeki tüm Visa Europe üyesi bankaların iş süreçlerindeki mükemmeliyetçilik ve yenilikçilik alanlarında gösterdikleri başarıların değerlendirilmesini hedefliyor. Visa Insights'11 Konferansı kapsamında gerçekleşen Best Ödülleri'nde, Türk bankaları ortaklığında gerçekleştirilen Paramı Yönetebiliyorum projesi jüri tarafından "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluk Projesi" kategorisinde birinci seçildi.

Projeyi Destekleyen Üye Bankalar