Haberler

Paramı Yönetebiliyorum dünyasında neler olup bittiğini buradan takip edebilirsiniz.

Basında Biz

Çeşitli basın-yayın mecralarında paramiyonetebiliyorum.net projesiyle ilgili yer alan haberlerin derlendiği bölüm.

Basın Bültenleri

Basın bültenleri ve projelerimizle ilgili duyurularımızın yayınlandığı bölüm. Paramı yönetebiliyorum projesiyle ilgili tüm gelişmeler.

20 Mayıs 2012
10 Adımda Bütçe Yapma İpuçları

"Paramı Yönetebiliyorum" Projesi kapsamında gençlere finansal kavramlar öğretilerek, bütçe yönetimi ve kontrollü harcama konularında ipuçları veriliyor. Bu sayede gençler hem paralarını yönetiyor, hem de geleceklerine olan güvenleri artıyor

Paramı Yönetebiliyorum, 2009 yılından bu yana Visa Europe çatısı altında Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği işbirliği ile yürütülmektedir. Proje ile Türkiye'de finansal okuryazarlığın pekiştirilerek, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bütçe yapma ve uygulama konusunda ipuçlarının akran eğitim modeliyle Türkiye'nin dört bir yanındaki gençlerle paylaşıldığı projede, iki yıl içerisinde 56 ilde 12 bin genç eğitim aldı.

Eğitime katılan gençler, bir yandan finansal kavramları öğrenirken, diğer yandan zorunlu olan ve olmayan harcamalarını ayırt etmeyi, bütçeye yapıp ona göre yaşamayı öğreniyor ve artan oranlarda aylık harcamalarını takip ediyor. Paramı Yönetebiliyorum eğitimi sonrasında finansal kavramlar ve bütçeleme konularında bilgi artışı, gençlerin finansal davranış ve tutumlarını olumlu yönde etkiliyor.

10 Adımda Bütçe Yapma İpuçları

1. Harcama Defteri tutun
Ne harcadığınızı ve neye harcadığınızı tam olarak biliyor musunuz? Başkalarının (örneğin babanızın) sizin adınıza yaptığı harcamalar var mı? Harcamalarınız yaşamak için gerek duyduğunuz her şeyin toplamıdır.

2. Aylık harcamalarınızı gözden geçirip başlıklar altında toplayın
Harcamalarınızı sınıflandırırken: ev, giyim-kuşam, gıda, tatil, sağlık, hediye gibi başlıklar kullanın. Yaşam tarzınız için önemli gördüğünüz her harcama türüne ayrı bir başlık açın. Hangi harcamalara odaklandığınızı daha iyi göreceksiniz.

3. Harcamaları zorunlular ve zorunlu olmayanlar diye iki gruba ayırın
Bütçe yapmanın kritik bir aşaması. Zorunlu, yani öncelikli olanla, zorunlu olmayanı yani ertelenebilir olanı ayırmalısınız. Sağduyunuz size yardımcı olacak. Bütçeyi kendiniz için yaptığınızı unutmayın; kendinize dürüst olun.

4. Gelir kaynaklarınızdan düzenli ve güvenilir olanları belirleyin
Maaş, burs gibi gelirler başarınız sürdükçe düzenlidir. Ticaret kârı, prim, bahşiş gibi gelirlerin sürekliliğine güvenemezsiniz. Bütçenizi yaparken güvenebileceğiniz gelirleri, tutarlarını ve zamanlamalarını belirleyin.

5. Ödeme ve gelirlerinizi bir takvime yerleştirin
Peki gelir ve ödeme tarihleriniz çakışıyor mu? Bu önemli. Bir ayın tümünü göreceğiniz, her günün önemli gelir ve ödemelerini yerleştireceğiniz bir takvim bulun. Bu takvimi işleyin ve ödemeleri gelir türüne göre ayarlamaya çalışın.

6. Bir aylık zorunlu harcamalarınızla güvenli gelirlerinizi toplayıp bütçenizi görün
Şimdi bir aylık zorunlu harcamalarınızla güvenli gelirlerinizi toplayın. Gelirler harcamaları geçiyorsa bütçeniz "fazla veriyor" demektir. Tersi geçerliyse, bütçeniz "açık vermektedir".
7. Bütçeniz yeteri kadar "fazla veriyorsa" birikimlerinizi ne yapacağınızı düşünmeye başlayın
Bütçeniz "fazla verdi". Zaten amacınız bu fazlaları biriktirip uzun dönemde büyük hedeflere ulaşmak. Birikimlerinizi güvenli ve verimli olarak değerlendirmek için yatırım yolları aramaya başlayın. Dikkatli olun, iyi hesap yapın.
8. Bütçeniz yeterli artı vermiyor ya da açık veriyorsa harcamalara dönüp onları kısma yolları arayın
Bütçeniz az miktarda "fazla verdi" ya da "açık verdi". Tehlike işareti! Zorunlu harcamalarınıza bir kez daha bakıp, kısabilecekleriniz varsa kısmayı deneyin.
9. Harcamalarınızı kısamıyorsanız, ek gelir yaratmanın yollarını düşünün
En temel harcamalarınızı belirlediniz ama geliriniz yine yetersiz. Gelirinizi artırmanın yolları mutlaka vardır. Biraz kendinizi zorlayıp çağrı merkezlerinde, üniversite kampüslerinde yarı zamanlı veya ek işler bulabilir, ders verebilir, zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Düşünün, arayın, deneyin.
10. Yeni bir aylık bütçe yapın
Bir aylık bütçe çalışmanız çok öğretici oldu. Şimdi önünüzde bir ay daha var. Fırsatlarla dolu yeni bir ay. Oturup yeni bir bütçe yapın. Unutmayın ki paranızı yönetebildiğiniz ölçüde, kendi yaşamınızı yöneteceksiniz. Gelecek, sizin geleceğiniz.

Paramı Yönetebiliyorum projesiyle ilgili detaylı bilgi ve ücretsiz eğitim başvuru noktaları için www.paramiyonetebiliyorum.com

18 Mart 2010
Adanalı gençler bütçe yapmayı öğrenecek

Visa Europe Türkiye ve 24 üye bankasının, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat için Gençlik Derneği işbirliği ile geliştirdiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesinde eğitmen eğitimleri tamamlandı. Sertifikalarını alan gönüllü eğitmenler, Türkiye çapındaki 17 ilde eğitimlere başlıyor. Adana eğitimleri, Adana Kent Konseyi Gençlik Melcisi tarafından sunuluyor.

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin 58 genç gönüllü eğitmeni, İstanbul'da gerçekleştirilen eğitmen eğitiminin ardından sertifikalarını alarak eğitim verecekleri illere doğru yola çıktı.

Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir ekonomiye katkı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında, "Bütçem, harcamalarım, gelirlerim, ödeme planım, birikimlerim, borçlarım, tasarruflar-krediler-finansal sistem, borçlarım-haklarım-yükümlülüklerim" konularında eğitim verilecek. Projede akran eğitimlerinin yanı sıra e-öğrenim modeli de kullanılacak.

Eğitimlere, 15-30 yaş grubundaki lise ve üniversite öğrencileri ile gençlik STK'ları, kamunun ve mahallelerin gençlik temsilcileri ile örgütsüz tüm gençler katılabiliyor. Adana'daki eğitimlere katılmak isteyen gençler, Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler.

Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi iletişim bilgileri:
Tel: 0322 352 47 13
Mail: kentkonseyi@gmail.com

"Paramı Yönetebiliyorum" projesi hakkında
Projesi çerçevesinde, Temmuz 2010 tarihine kadar İstanbul, Kocaeli, Bursa, Denizli, İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun, Adana, Malatya, Gaziantep, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Van ve Rize olmak üzere 7 bölgeden toplam 17 ilde pilot çalışmalar sürdürülecek. Projede, akran eğitimlerinin yanı sıra e-öğrenim modeli de kullanılacak. Proje kapsamında, 15-30 yaş grubundaki lise ve üniversite öğrencileri ile gençlik STK'ları, kamunun ve mahallelerin gençlik temsilcileri ile örgütsüz gençlerin eğitilmesi planlanıyor. İlk etapta 6 bin gencin eğitileceği projede, birinci yılın sonunda dolaylı olarak on binlerce gence ulaşılması hedefleniyor.

16 Mayıs 2011
Gençlerin %75'i bütçe yapmayı öğrendi

“Paramı Yönetebiliyorum” projesinin ilk yıl sonuçları açıklandı: gençlerde bütçe yapma alışkanlığı 2 günlük eğitimle yerleşiyor.

Gençlerin %75'i Bütçe Yapmayı Öğrendi

Visa Europe ve 23 üye bankasının desteğiyle, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat için Gençlik Derneği ile birlikte hayata geçirilen Paramı Yönetebiliyorum Projesi'nin ilk yıl sonuçları açıklandı.

Gençlerin gençlere eğitim verdiği akran eğitim modeliyle 17 ilde başlatılan proje, ilk yılın sonunda 46 ile yayılırken eğitimlerle 6.500 gence ulaşıldı. Infakto Research Workshop tarafından projenin ilk yılında 17 ildeki eğitimlere katılmış olan 15-30 yaş aralığındaki 333 genç ve benzer özelliklere sahip ancak programa katılmamış olan gençlerden oluşan kontrol grubu ile yapılan araştırmanın sonuçları projenin etkisini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçları “Paramı Yönetebiliyorum” eğitimlerine katılan gençlerin kayda değer oranda ilerleme kaydettiklerini ortaya koyuyor:

  Paramı Yönetebiliyorum Kontrol Grubu
Finansal konularda yeterlilik %72 %56
Düzenli aralıklarla bütçe yapma alışkanlığı %75 %47
Yapılan bütçeye sadık kalma %87 %75

Programa katılan gençler finansal konulardaki bilgi düzeyleri bakımından kendilerini değerlendirdiklerinde ifade ettikleri yeterlilik düzeyi de yüksek çıkıyor:

“Kendinizi aşağıdaki konularda bilgili hissediyor musunuz?” Paramı Yönetebiliyorum programına katılanlar
Bütçe yapmak konusunda %81
Bankalar konusunda %81
Kredi kartları konusunda %81
Birikimleri değerlendirme konusunda %77

Proje kapsamında verilen eğitimlerin gençlerin hayatını nasıl etkilediğini de sorgulayan araştırma, gençlerin eğitimlere katıldıktan sonra çeşitli alanlarda değişim yaşadıklarını gösteriyor. Gençler arasında projeden memnun kalma oranı ise %91.

“Eğitimler hayatınızı nasıl etkiledi?” Paramı Yönetebiliyorum programına katılanlar
Harcamalarını zorunlu olan ve olmayan tüketim olarak ayırıyorum %84
Banka işlemleri ile ilgili bilgim arttı %75
Finansal kavramlarla ilgili bilgim arttı %74
Birikimlerimi değerlendirme yollarını öğrendim %74
Bütçe yapıp ona göre harcamayı başardım %66

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, “Gençlerin bütçe yapma alışkanlığı edinmelerini son derece önemsiyoruz. Paramı Yönetebiliyorum programına katılan gençlerde hem düzenli bütçe yapma oranı hem de bütçeye sadık kalma oranının artmasından memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Sosyal sorumluluğun Visa Europe'un iş yapma kültüründe önemli yeri olduğunu belirten Ülman, “Paramı Yönetebiliyorum projesi ile 2 günlük bir eğitimle önemli farklar yaratılabileceğini gösterdik.Bu sonuçlarla ülkemiz gençliğinin finansal bilinç düzeyine ufak bir katkımız dahi olduysa ne mutlu bize.” dedi. Ülman araştırmanın sonuçlarının kendilerine cesaret ve ümit verdiğini, projenin eğitim içeriğinin doğru ihtiyaçlara çözüm önerileri getirdiğini görmekten çok mutlu olduklarını belirtti.

Visa Europe Türkiye hakkında
Visa Europe çatısı altında yer alan Visa Türkiye, Avrupa'nın en büyük ikinci pazarını oluşturuyor. 23 üye bankasıyla faaliyet gösteren Visa Türkiye, geliştirdiği yeni teknolojiler ve ödeme sistemlerindeki temassız kart uygulamalarıyla sektöre öncülük ediyor. Türkiye'de Aralık 2010 sonu itibariyle 28 milyon kredi kartı ve 44 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 72 milyon Visa markalı kart ve 1,8 milyon satış terminali bulunuyor. Aralık 2010 itibariyle Visa kartlarıyla yapılan alışveriş ve nakit çekim işlemlerinin toplam kulanım hacmi 262 milyar TL olarak gerçekleşirken, Visa Türkiye'nin tüketici harcamalarındaki payı Eylül 2010 itibariyle yüzde 15,2 olmuştur. Türkiye'de de en çok tercih edilen ödeme kartı markası olan Visa, Türkiye'deki faaliyetlerini Visa Europe'un 1994 yılında kurduğu İstanbul Temsilcilik Bürosu ile sürdürüyor. Daha fazla bilgi için: http://www.visa.com.tr

11 Nisan 2011
Türk Bankaları Avrupa'da Ödülleri Topladı

Visa Europe Türkiye üyesi 23 bankanın işbirliği ile hayata geçirdiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesi ve Yapı Kredi‘nin Avrupa'da ilk kez Türkiye'de hayata geçirdiği iCarte çözümü, Best Ödüllerinin sahibi oldu

Visa Europe'un iki yılda bir düzenlediği vizyon toplantısı "Insights" kapsamında verilen "Best Ödülleri", Avrupa'da farklı ülkelerdeki tüm Visa Europe üyesi bankaların iş süreçlerindeki mükemmeliyetçilik ve yenilikçilik alanlarında gösterdikleri başarıların değerlendirilmesini hedefliyor.

Yedi farklı kategoride gerçekleşen Best Ödüllerinde, Türk bankaları iki kategoride ödüle layık görüldü.

Best of Best ödülü

"Paramı Yönetebiliyorum" projesine iki ödül

Barselona'da gerçekleştirilen Visa Insights'11 Konferansı kapsamında verilen "Best Ödülleri"nde Visa Europe Türkiye üyesi 23 bankanın ortak girişimi ile yürütülen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi ise iki ödülün birden sahibi oldu. Proje, jüri tarafından "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluk Projesi"kategorisinde birinci seçilmenin yanı sıra konferans katılımcılarının oylarıyla "Best of Best" ödülünün de sahibi oldu.

Yapı Kredi'ye "Visa Europe Sistemleri ve Hizmetlerinin En Yenilikçi Uygulaması" Ödülü

Yapı Kredi, Türkiye'deki iPhone kullanıcılarına temassız mobil ödeme yapma imkanı sunan, Avrupa'nın iPhone kullanıcılarına özel ilk mobil ödeme çözümü iCarte ile "Visa Europe Sistemleri ve Hizmetlerinin En Yenilikçi Uygulaması" kategorisinde birinci oldu.

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Türk Bankalarının ortak girişimi "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin ödül almasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek "Dört yıldır Türkiye'deki bankalarımızın etkin katılımlarıyla gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamındaki "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin, uluslararası platformda da başarıya ulaştığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Proje, tüm bankaları kapsayan katılımcı modeliyle Visa Europe'taki diğer ülkeler için de önemli bir örnek olmuş, ve farklı ülkelerde benzerleri üzerinde çalışılmaya başlanmıştır. Ödeme sistemlerinde uzun süredir teknolojik yenilik ihraç eden ülkemizin, kurumsal sorumluluk alanında da yenilik ihraç eder konumuna gelmesinden büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz" dedi.

Türk bankalarının hem ödeme sistemlerinde yenilikçilik hem de sosyal sorumluluk alanlarında öncü çalışmalarının tescillendiğini belirten Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak"Visa Europe Türkiye olarak üye bankalarımızın hizmet ve servislerinde sahip oldukları yenilikçi vizyonun ve girişimlerin uluslararası platformda beğeni ve takdirle karşılanmış olması, mutluluk ve gurur verici. Avrupa'da 4000'in üzerindeki banka arasında öne çıkan Türk bankalarının kazandığı dereceler, aynı zamanda ülkemizde finans sektörünün gelişimine işaret ediyor. Bugün, "Paramı Yönetebiliyorum" sosyal sorumluluk projesinin ile önemli bir başarıya imza atan 23 üye bankamızı ve Avrupa'da bir ilki gerçekleştirerek mobil ödemeler alanında önemli bir yeniliğe imza atan Yapı Kredi'yi tebrik ederim" dedi.

10 Mart 2010
"Paramı Yönetebiliyorum" projesinin gönüllü eğitmenleri sağlıklı bir finansal gelecek için sahaya iniyor

Visa Europe Türkiye ve 24 üye bankasının, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat için Gençlik Derneği işbirliği ile geliştirdiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesinde eğitmen eğitimleri tamamlandı. Sertifikalarını alan gönüllü eğitmenler, Türkiye çapındaki 17 ilde eğitimlere başlıyor.

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin eğitmen eğitimleri İstanbul'da tamamlandı. Projenin Uzman Eğitmeni Ahmet Buldam tarafından gerçekleştirilen eğitimler sonucunda, bölgesel dağılım gözetilerek belirlenmiş 17 proje ilinden toplam 58 genç gönüllü eğitmen olmaya hak kazandı.

Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir ekonomiye katkı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında gerçekleştirilen eğitmen eğitiminde "Bütçem, harcamalarım, gelirlerim, ödeme planım, birikimlerim, borçlarım, tasarruflar-krediler-finansal sistem, borçlarım-haklarım-yükümlülüklerim" konuları ele alındı.

Gebze'de bulunan Yapı Kredi Bankacılık Üssü'nde düzenlenen toplantıda sertifikalarını alan eğitmenler, aynı gün proje ortakları ile bir araya geldi. Toplantıda proje ortakları, kurumlarını ve projeye olan katkılarını aktarırken, "Paramı Yönetebiliyorum" Projesi Uzman Eğitmeni Ahmet Buldam ise eğitmen adaylarına seçim öncesinde uygulanan "Gönüllü Eğitici Aday Profili" anketinin sonuçlarını paylaştı.

Ankete göre projeye gönüllü eğitmen olmak üzere başvuran gençlerden sadece % 20'si kişisel finansal bilgisinin yeterli olduğunu düşünüyor. Gençlerin finansal yönetim konusundaki en önemli bilgi kaynağı ise aile ve arkadaş çevresi. Ankete katılan gençlerin % 98'i de kişisel finans bilgisinin gerekliliğine inanıyor.

Eğitmenler tarafından eğitim öncesi ve sonrasında katılımcılara da uygulanacak olan anketin sonuçlarının, projenin gelişimine destek olması hedefleniyor.

"Paramı Yönetebiliyorum" projesi hakkında
Projesi çerçevesinde, Temmuz 2010 tarihine kadar İstanbul, Kocaeli, Bursa, Denizli, İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun, Adana, Malatya, Gaziantep, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Van ve Rize olmak üzere 7 bölgeden toplam 17 ilde pilot çalışmalar sürdürülecek. Projede, akran eğitimlerinin yanı sıra e-öğrenim modeli de kullanılacak. Proje kapsamında, 15-30 yaş grubundaki lise ve üniversite öğrencileri ile gençlik STK'ları, kamunun ve mahallelerin gençlik temsilcileri ile örgütsüz gençlerin eğitilmesi planlanıyor. İlk etapta 6 bin gencin eğitileceği projede, birinci yılın sonunda dolaylı olarak on binlerce gence ulaşılması hedefleniyor.

Visa Europe Türkiye Hakkında
Visa Europe altında faaliyet gösteren Visa Türkiye, Avrupa'nın en büyük ikinci pazarını oluşturuyor. Geliştirdiği yeni teknolojiler ve ödeme sistemlerindeki temassız kart uygulamalarıyla sektöre öncülük eden Visa Türkiye, 24 üye bankasıyla faaliyet gösteriyor. Türkiye'de Aralık ayı sonu itibariyle 24 milyon kredi kartı, 39 milyonu banka kartı ve 1 milyon ticari kart olmak üzere toplam 64 milyon Visa markalı kart ve 1 milyon 738 bin satış terminali bulunuyor. Türkiye'deki tüketici harcamalarındaki payı Eylül ayı itibariyle yüzde 14,1 olan Visa'nın, bir yılda Visa kartlarıyla yapılan alışveriş ve nakit çekim işlemlerinin toplam kulanım hacmi 218 milyar TL'den oluşuyor. Türkiye'de de en çok tercih edilen ödeme kartı markalarından biri olan Visa, Türkiye'deki faaliyetlerini Visa Europe'un 1994 yılında kurduğu İstanbul Temsilcilik Bürosu ile sürdürüyor. Daha fazla bilgi için:http://www.visa.com.tr

2 Aralık 2009
Visa Europe, DPT, UNDP ve Habitat için Gençlik Derneği'nden sağlıklı bir finansal gelecek için ortak proje: "Paramı Yönetebiliyorum"

Türkiye'de gençler arasında finansal bilinci geliştirerek, sürdürülebilir ekonomiye katkı sağlamak amacıyla başlatılan "Paramı Yönetebiliyorum" projesi basına tanıtıldı. T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat için Gençlik Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının ortaklığıyla gerçekleştirilen projenin ilk yılında on binlerce gence ulaşılması hedefleniyor.

Türkiye'de ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla,T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat için Gençlik Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının katılımıyla geliştirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, 2 Aralık 2009 tarihinde düzenlenen bir toplantıyla basına tanıtıldı.

Toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, Visa Europe olarak Türkiye'nin kalkınmasına destek olmayı sağlayacak bir proje için yola çıkmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman "Sosyal sorumluluk Visa Europe'un iş yapma kültürünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm sosyal sorumluluk projeleriyle, topluma katkıda bulunmayı ve bu bağlamda bireylerin yaşamlarına artı değer katmayı hedefledik. ‘Paramı Yönetebiliyorum' projesiyle de, gençlerin finansal bilincini geliştirerek, kaynak kullanımı, bütçe ve borç yönetimi, finansal araç tercihi gibi tutum ve tercihleriyle, sadece birey ya da aile ekonomilerine değil, aynı zamanda ekonomik ve toplumsal istikrara katkı sağlamalarını hedefliyoruz" dedi.

Bugün Türkiye'de 30 yaş altında yaklaşık 37,5 milyon genç bulunduğunun altını çizen Ülman, gelir ve istihdam rakamlarına bakıldığında, gençler arasında özellikle de daha az gelişmiş bölgelerde finansal fırsatlar ve bilgi kaynaklarından faydalanma konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti. Ülman, "Projemiz kapsamında gençlere yaptığımız yatırımın, gençlerin sağlıklı gelişimini destekleyerek, ülkemizde ekonomik ve sosyal ilerleme sağlayacağını umuyoruz. Hedefimiz, projenin sosyal etki araştırması sonuçlarını ve proje çıktılarını kamuya bir politika önerisi olarak sunarak, geliştirilen bu müfredatın örgün eğitim müfredatına dahil edilmesi" dedi.

UNDP Türkiye Temsilcisi Ulrika Richardson Golinskiise Türkiye'de ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla gerçekleştirilen bir finansal bilinç projesine imza attıkları için Visa Europe'a ve diğer proje ortaklarına teşekkür ederek "'Paramı Yönetebiliyorum' projesi, Türkiye'nin kalkınmasında önemli bir rol oynayacak ve 2015 yılına kadar ulaşılması hedeflenen Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'ne hizmet eden çok önemli bir proje. Bu hedeflere ulaşmada özel sektör işbirliğinin UNDP tarafından çok önemsendiğini her fırsatta belirtiyoruz. Bu anlamda Visa Europe'un da diğer kuruluşlar için iyi bir örnek oluşturduğunu düşünüyorum" dedi.

Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazırda, projenin ön hazırlık döneminde gençlerin finansal geleceklerini garanti altına alabilmek için nadiren planlama yapabildiklerini gözlemlediklerini belirtti. Hazır, "Bütçeleme ve finansal yönetim üzerine geliştirilen eğitim müfredatı akran eğitimi modeli kullanılarak, genç eğitmenler aracılığıyla 15 ildeki Kent Konseyi Gençlik Meclisleri çalışmaları kapsamında yaygınlaştırılacak. Türkiye'nin farklı illerinden 60 gönüllü gencin belirlenme ve eğitim süreci başladı. Bu gençler 6 bin genci eğitecek. Bir yılın sonunda projeden on binlerce gencin dolaylı olarak yararlanacağını düşünüyoruz" dedi.

Üye bankaların, "Paramı Yönetebiliyorum" projesi içinde yer almaktan heyecan duyduklarını belirten Visa Europe Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Üst Kurulu Başkanı Nazan Somer ise "Türk bankaları olarak bizler farklı alanlarda sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. Ancak Visa Europe Türkiye'nin öncülüğünde 23 üye banka olarak, gençlere yönelik böyle bir projeyi ortaklaşa gerçekleştirmek bizler için de büyük bir adım. Bu projenin bankalarımızın bireysel olarak da yürüttüğü, tüketicileri bankacılık sistemiyle ilgili bilgilendirme ve ülkemizde finansal bilincin artmasına ilişkin çalışmalarımıza güç katacağına inanıyoruz" dedi.

"Paramı Yönetebiliyorum" projesi çerçevesinde, Kasım 2010 tarihine kadar İstanbul, Kocaeli, Bursa, Denizli, İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun, Adana, Malatya, Gaziantep, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere 7 bölgeden toplam 15 ilde pilot çalışmalar sürdürülecek. Proje kapsamında, 15-30 yaş grubundaki lise ve üniversite öğrencileri ile gençlik STK'ları, kamunun ve mahallelerin gençlik temsilcileri ile örgütsüz gençlerin eğitilmesi planlanıyor. İlk etapta 60 gönüllü akran eğitimcisi tarafından 6 bin gencin eğitileceği projede, birinci yılın sonunda dolaylı olarak on binlerce gence ulaşılması hedefleniyor. Akran eğitimlerinin yanı sıra e-öğrenim modelinin de kullanılacağı projede, gençler www.paramiyonetebiliyorum.comadresinden yararlanabilecek.

27 Mayıs 2013
Parasını Yönetenler Facebook'ta 50 bin kişi oldu

Bütçesini yönetmek ve böylece birikim yaparak hedeflerine ulaşmak isteyen gençler artık Facebook'ta, Paramı Yönetebiliyorum sayfasında bir araya geliyor. Böylece hem bütçe yapmanın püf noktalarını öğreniyor, hem de Paramı Yönetebiliyorum eğitimlerini takip edip bu eğitimlere katılma fırsatı yakalıyor.

Visa Europe ve Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında 2009 yılında hayata geçirilen Paramı Yönetebiliyorum projesi akran eğitim modeliyle gençlere gelir gider dengesi, bütçe yapma, tasarruf ve para biriktirme, yatırım yapma ve borçlanma gibi temel kavramları öğretiyor. Proje, verilen eğitimlerle bugüne kadar 200 bin kişiye erişti.

Proje 2013 yılında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başlayarak, gençlerle daha aktif bir iletişim içerisine girdi. Hedeflerine ulaşmak isteyen gençlerle bütçe yapmanın ve birikimleri değerlendirmenin ipuçlarının paylaşıldığı Facebook sayfası, gençlerin yoğun ilgisiyle 2013'ün ilk beş ayında 50 bin takipçiye ulaştı.

Sosyal medya üzerinden Türkiye'nin 81 ilinden on binlerce gence ulaşan ve interaktif bir iletişim kuran Paramı Yönetebiliyorum Facebook sayfası, 2013 yılının Şubat ve Mart aylarında Türkiye menşeili Facebook sayfaları arasında fan sayısını en hızlı arttıran 2. sayfa olmayı başardı.

Eğitim duyuruları, gençlere tavsiyeler, bütçeler, hedeflere ulaşan gençlerin hikayeleri ve basında çıkan haberleri yakından takip etmek isteyenler facebook sayfasına www.facebook.com/paramiyonetebiliyorum hesabından ulaşabilir ve gelişmelerden haberdar olabilir.

18 Mart 2013
Paramı Yönetebiliyorum projesinin eğitmen adayları Diyarbakır'da buluştu

Türkiye'nin dört bir yanında verilen eğitimlerle finansal bilinci yaygınlaştırmayı amaçlayan Paramı Yönetebiliyorum projesinin Güneydoğu Anadolu eğitmen eğitimi Diyarbakır'da gerçekleşti.

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen Paramı Yönetebiliyorum projesi, Diyarbakır'da gençlerle buluştu. Projeye yeni eğitmenler yetiştirmek için düzenlenen eğitime Diyarbakır, Batman, Urfa, Gaziantep, Kilis, Siirt, Bingöl ve Şırnak illerinden toplam 25 eğitmen adayı katıldı.

13-17 Mart tarihlerinde SV Business Otel'de düzenlenen eğitimde gençlere gelir gider dengesi, bütçe yapma, para biriktirme, yatırım yapma ve borçlanma gibi temel bilgiler aktarıldı. "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin master eğitmenlerinden Müslüm Yüksel tarafından verilen eğitimde gençler, kişisel mali kaynaklarını bütçeleme ve finans hizmetlerini doğru kullanma konusunda da detaylı bilgi alma fırsatı buldu. Yaygın eğitim modeli kullanılarak sunum teknikleri ve sınıf yönetimi konularında da bilgilendirilen eğitmen adayları, ayrıca bütçe oyunları gibi çeşitli atölye çalışmalarında da bulunarak öğrendiklerini uygulama şansı yakaladı.

Paramı Yönetebiliyorum, Visa Europe ve Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında 2009 yılında hayata geçirildi. Proje ile uzun vadede, gençler arasında finansal bilincin geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında binlerce gence, akran eğitim modeliyle gönüllü eğitmenler tarafından ücretsiz eğitimler veriliyor.

Projenin başlangıcından bu yana 300 gönüllü eğitmen, 61 ilde birebir eğitim verdi ve bu eğitimlerle 160.000 kişi projeden faydalandı.

"Paramı Yönetebiliyorum" eğitimlerine katılmak isteyen gençler, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir.

Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iletişim bilgileri:

Telefon: 0212 265 33 14/15
Fax: 0212 265 33 80 
E-posta: py@habitatkalkinma.org

05 Şubat 2013
Paramı Yönetebiliyorum Karadeniz Eğitmen Eğitimi 13 Şubat'ta Samsun'da başlıyor

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi kapsamında Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen bölgesel eğitmen eğitimlerinde sıra Karadenizli gençlerde.

Gençlere finansal bilinci aşılamayı amaçlayan "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin Karadeniz bölgesindeki eğitmen eğitimi 13 – 17 Şubat tarihleri arasında Samsun'da gerçekleşecek. Projeye yeni eğitmenler yetiştirmek için düzenlenen ücretsiz eğitime katılmak isteyen gençlerin 8 Şubat 2013 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor.

TEGV Samsun Eğitim Parkı'nda gerçekleşecek eğitimde gençlere gelir gider dengesi, bütçe yapma, tasarruf ve para biriktirme, yatırım yapma ve borçlanma gibi temel kavramlar aktarılacak. Yeni eğitmen adayları, kişisel mali kaynaklarını bütçeleme ve finans hizmetlerini doğru kullanma konusunda da detaylı bilgi alma fırsatı bulacak. Yaygın eğitim modeli kullanılarak sunum teknikleri ve sınıf yönetimi konularında da bilgilendirilen eğitmen adayları, ayrıca bütçe oyunları gibi çeşitli atölye çalışmalarında da bulunarak öğrendiklerini uygulama şansı yakalayacak.

Paramı Yönetebiliyorum, Visa Europe ve Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında 2009 yılında hayata geçirildi. Gençlerin finansal bilincini geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmak hedefiyle, Türkiye'nin dört bir yanında binlerce gence, akran eğitim modeliyle gönüllü eğitmenler tarafından ücretsiz eğitimlerin verildiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesi kapsamında 262 gönüllü eğitmen 61 ilde, 15 bin kişiye birebir eğitim verdi. UNDP'nin öngördüğü çarpan etkisine göre 150.000 kişi projeden faydalandı.

Ücretsiz olarak verilen "Paramı Yönetebiliyorum" eğitimlerine katılarak gönüllü eğitmen olmak isteyen gençler, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilir.

Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iletişim bilgileri:

Telefon: 0212 265 33 14/15
Fax: 0212 265 33 80
Başvuru için: http://www.habitatkalkinma.org/tr/haberler/s/140

23 Ocak 2014
Gençler ‘Paramı Yönetebiliyorum’ dedi Bütçeye sadakat yüzde 83’e çıktı

Visa Europe tarafından dört yıl önce hayata geçirilen 'Paramı Yönetebiliyorum' projesinde 23 bin genç finansal okuryazarlık konusunda eğitim aldı. Bütçe, harcama, tasarruf ve enflasyon gibi başlıklarda verilen eğitimlerin ardından gençlerin yaptıkları bütçeye sadık kalma oranı yüzde 83'e, enflasyon etkisini hesap edebilenlerin oranı ise iki katına çıktı.

Türkiye'de gençlere finansal okuryazarlık kazandırmak amacıyla 2009 yılında Visa Europe tarafından hayata geçirilen 'Paramı Yönetebiliyorum' projesi dördüncü yılını tamamladı. Dört yılda 23 bin kişinin yüz yüze eğitim aldığı projenin başarısını ölçümleyebilmek amacıyla 2013 etki analizi araştırması gerçekleşti. Analize göre, gençlerin yaptıkları bütçeye sadık kalma oranı yüzde 56'dan yüzde 83'e yükselirken, enflasyon etkisini hesap edebilenlerin oranıeğitim sonrasında iki katına çıkarak yüzde 60 oldu.

Visa Europe ve 22 üye bankasının desteği ile T.C. Kalkınma Bakanlığı, UNDP ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında yürütülen Paramı Yönetebiliyorum Projesi'nin 2013 Etki Analizi Sonuçları Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ve Infakto Research Workshop Kurucu Ortağı Dr. Emre Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Eğitimin gençlere finansal konularda teorik bilgilerin yanı sıra bu bilgileri hayata geçirmeleri konusunda da yol gösterdiğini belirten Berna Ülman; "Finansal okuryazarlığın yüksek olduğu toplumlarda bireyler, devletin ekonomi politikalarını daha iyi şekilde anlamlandırıyor. Finansal okuryazar bireylerden oluşan bir toplumda ekonomi daha iyi işlerken, istikrar artıyor" dedi.

Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ise "Dört yıldır gençler gençlere bütçe yapma ve harcamalarında daha akıllı hareket etme konusunda rehberlik ediyor. Paramı Yönetebiliyorum kapsamında eğitmen olarak yetiştirdiğimiz gençler, eğitim içeriklerini akranları ile gönüllülük esasıyla paylaşıyorlar. Eğitimler sonrasında, yaz tatili parasını biriktiren, yurt dışında dil kursuna giden, daha önce zorlanırken ev kiralarını kendi birikimleri ile ödeyebilen gençlerin hikayelerini duydukça büyük mutluluk duyuyoruz."

 

Finansal konularda yeterlilik yüzde 85

Infakto Research Workshop Kurucu Ortağı Dr. Emre Erdoğan tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına göre; eğitim alan gençlerin yüzde 85'i kendisini finansal konularda yeterli buluyor. Araştırma; finansal okuryazarlığın en önemli başlıklarından birisi olan bütçe konusunda da gençlerin tutum ve davranışlarında önemli değişiklikler gösterdiğini ortaya koyuyor. Eğitimler öncesi gençlerin sadece yüzde 56'sı yaptığı bütçeye sadık kalırken, eğitim sonrası bu oran yüzde 83 olarak hesaplanıyor.

 

Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri gençlerin birikim konusundaki bilinç seviyesinin de önemli derecede artmasını sağlıyor. 2013 Etki Analizi sonuçlarına göre birikim konusunda 'Elime para geçtikçe kenara koyarım' diyenlerin ön testte yüzde 49 olan oranı, son testte yüzde 87'ye yükselirken, hemen hemen her ay düzenli şekilde birikim yaparım diyenlerin oranı yüzde 30'dan yüzde 62'ye çıkıyor.

 

Araştırma, eğitimin bir diğer başlığı olan tasarruf konusunda da hem bilgi hem de davranış konusunda önemli değişikliklere yol açtığını gösteriyor. Gençlere tasarruflarla ilgili görüşleri sorulduğunda ilk test ve son testte alınan sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 

Ön Test (yüzde)

Son Test (yüzde)

Zor pişen yemeklerde düdüklü tencere kullanmak

50

65

Kalorifer peteklerinin önünü açmak

59

81

Kışın ısı yalıtımına dikkat etmek

62

83

Tasarruflu Ampul Kullanmak

69

91

Evdeki elektrik kullanımını kontrol altına almak

69

88

Yakın mesafeleri yürümek

73

95

 

Anlamadığı sözleşmeye imza atmıyor

Paramı Yönetebiliyorum projesi gençlerin harcama tutumlarını da olumlu yönde değiştiriyor. Eğitim öncesi testlerde 'Herhangi bir şey satın almadan önce etrafa bakınmayı severim' diyen gençlerin oranı yüzde 73 iken, eğitim sonrasında bu oran yüzde 91'e yükseliyor. 'Harcama kararlarım söz konusu olduğunda disiplinli birisiyim' diyen gençlerin oranı eğitim öncesinde yüzde 58'ken eğitimle yüzde 82'ye çıkıyor. 'Okuyup anlamadığım sözleşmeyi imzalamam' diyen gençlerin oranı ise eğitim öncesindeki yüzde 70'ten, yüzde 84'e yükseliyor.

Paramı Yönetebiliyorum 2013 yılı Etki Analizi sonuçlarına göre eğitim alan gençlerin finansal kavramlar hakkında bilgi düzeylerinde de önemli derecede artış gözleniyor. Ön test ve son testte gençlere sorulan finansal kavramlar hakkında gençlerdeki bilgi düzeyi ve değişimi aşağıdaki şekilde ortaya çıkıyor:

 

Ön Test (yüzde)

Son Test (yüzde)

Planlı borçlanma

39

65

Birikimleri değerlendirme yolları

48

66

Zorunlu Tüketim-İhtiyaçlar / Lüks Tüketim ayrımı

53

78

Bütçe yapmak

56

82

Tüketici Hakları

57

74

Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri teorik bilgilerin yanı sıra gençlerin güncel hayatta kullanabilecekleri enflasyon gibi hesaplamaları da içeriyor. Eğitim öncesinde yapılan testlerde gençlerin sadece yüzde 31'i enflasyonun etkisini hesap edebilirken eğitim sonucunda bu oran iki katına çıkarak yüzde 60'a yükseliyor.

 

Dünya yakın takipte

Projeyi Türkiye'den Avrupa'ya ihraç etmekle kalmayıp, birçok uluslararası otoritenin de gündemine taşıdıklarının altını çizen Ülman "Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Sigrid Kaag ile Visa Europe olarak İstanbul'da bir araya gelerek Paramı Yönetebiliyorum projesinin ulaştığı noktayı ve elde ettiği başarıları konuştuk. Ayrıca, OECD'nin davetlisi olarak OECD'nin Paris'teki genel merkezinde gerçekleşen Finansal Okuryazarlığın Geliştirilmesi için Küresel Politika Araştırma Sempozyumu'nda, Paramı Yönetebiliyorum modelini yenilikçi yönleriyle sunduk. Toplantıya davetli tek özel sektör temsilcisi olmak bizim için ayrı bir gururdu" dedi.

 

Visa Europe Türkiye Hakkında

Visa Europe çatısı altında yer alan Visa Türkiye, Avrupa'nın en büyük ikinci pazarını oluşturuyor. 25 üye bankasıyla faaliyet gösteren Visa Türkiye, geliştirdiği yeni teknolojiler ve ödeme sistemlerindeki temassız kart uygulamalarıyla sektöre öncülük ediyor. Türkiye'de Eylül 2013 sonu itibariyle 31 milyonu kredi kartı ve 55 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 86 milyon Visa markalı ödeme kartı ve 2,3 milyon satış terminali bulunuyor. Eylül 2013 itibariyle ülkemizde Visa kartlarıyla yapılan alışveriş ve nakit çekim işlemlerinin toplam kulanım hacmi ise 402 milyar TL. Visa Türkiye'nin tüketici harcamalarındaki payı Haziran 2013 itibariyle yıllık % 18,7 olmuştur.

08 Mart 2013
Paramı Yönetebiliyorum Güneydoğu Anadolu Bölgesi Eğitmen Eğitimi Diyarbakır'da başlıyor

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi kapsamında Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen bölgesel eğitmen eğitimlerinde sıra Güneydoğu Anadolu'daki gençlerde.

Gençlere finansal bilinci aşılamayı amaçlayan "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki eğitmen eğitimi 13 – 17 Mart tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleşecek. Projeye yeni eğitmenler yetiştirmek için düzenlenen ücretsiz eğitime katılmak isteyen gençlerin 10 Mart 2013 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi ev sahipliğinde gerçekleşecek eğitimde, gençlere gelir gider dengesi, bütçe yapma, tasarruf ve para biriktirme, yatırım yapma ve borçlanma gibi temel kavramlar aktarılacak. Yeni eğitmen adayları, kişisel mali kaynaklarını bütçeleme ve finans hizmetlerini doğru kullanma konusunda da detaylı bilgi alma fırsatı bulacak. Yaygın eğitim modeli kullanılarak sunum teknikleri ve sınıf yönetimi konularında da bilgilendirilen eğitmen adayları, ayrıca bütçe oyunları gibi çeşitli atölye çalışmalarında da bulunarak öğrendiklerini uygulama şansı yakalayacak.

Paramı Yönetebiliyorum, Visa Europe ve Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında 2009 yılında hayata geçirildi. Gençlerin finansal bilincini geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmak hedefiyle, Türkiye'nin dört bir yanında binlerce gence, akran eğitim modeliyle gönüllü eğitmenler tarafından ücretsiz eğitimlerin verildiği "Paramı Yönetebiliyorum" projesi kapsamında 300 gönüllü eğitmen 61 ilde birebir eğitim verdi. Verilen eğitimlerle 160.000 kişi projeden faydalandı.

Ücretsiz olarak verilen "Paramı Yönetebiliyorum" eğitimlerine katılarak gönüllü eğitmen olmak isteyen gençler, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilir.

Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iletişim bilgileri:

Telefon: 0212 265 33 14/15 - py@habitatkalkinma.org
Fax: 0212 265 33 80
Başvuru için: http://jotformpro.com/form/30621821909957

20 Aralık 2012
Paramı Yönetebiliyorum eğitmen adayları Eskişehir'de buluştu

Türkiye'nin dört bir yanında verilen eğitimlerle finansal bilinci aşılamayı amaçlayan Paramı Yönetebiliyorum projesi, İç Anadolu eğitmen eğitimleri kapsamında Eskişehir'de gençlerle buluştu.

Türkiye'de finansal bilinç alanında ilk kez kamu, özel sektör ve sivil toplum ortaklığıyla hayata geçirilen "Paramı Yönetebiliyorum" projesinin gönüllü eğitmenleri Eskişehir'de verdikleri eğitmen eğitimini tamamladı. Projeye yeni eğitmenler yetiştirmek için düzenlenen eğitime 3'ü lise, 15'i ise üniversite öğrencisi olmak üzere 18 kişi katıldı.

"Paramı Yönetebiliyorum" projesinin eğitici eğitmenlerinden Sevdanur Poslu, Eskişehir'de gerçekleştirilen eğitimin gençler tarafından ilgiyle karşılandığına dikkat çekerek "Gençler burada öğrendiklerini arkadaşları ve aileleri ile paylaşıyorlar. Bu nedenle bir kişiyi eğitmek bile bizim için çok önemli. Gelir ve harcamalarını bilinçli bir şekilde yapmak, doğru bütçe hazırlayarak gelecek için birikimlerini planlamak ve bu projede eğitmen olmak isteyen tüm gençleri eğitimlerimize bekliyoruz" dedi.

13-16 Aralık tarihlerinde Eskişehir Büyük Hotel'de düzenlenen eğitimde gençlere gelir gider dengesi, bütçe yapma, tasarruf ve para biriktirme, yatırım yapma ve borçlanma gibi temel kavramlar aktarıldı. Konusunda uzman profesyonellerin de konuk olarak katıldığı eğitimlerde gençler, kişisel mali kaynaklarını bütçeleme ve finans hizmetlerini doğru kullanma konusunda da detaylı bilgi alma fırsatı buldu.

Paramı Yönetebiliyorum, Visa Europe ve Türkiye'deki üye bankalarının destekleriyle, T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında 2009 yılında hayata geçirildi. Proje ile uzun vadede, gençler arasında finansal bilincin geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Türkiye'nin dört bir yanında binlerce gence, akran eğitim modeliyle gönüllü eğitmenler tarafından ücretsiz eğitimler veriliyor.

2009 yılından bu yana "Paramı Yönetebiliyorum" kapsamında 262 gönüllü eğitmen 61 ilde, 14 bin kişiye birebir eğitim verdi. UNDP'nin öngördüğü çarpan etkisine göre 140.000 kişi projeden faydalandı.
"Paramı Yönetebiliyorum" eğitimlerine katılmak isteyen gençler, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir.

Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iletişim bilgileri:

Telefon: 0212 265 33 14/15
Fax: 0212 265 33 80
E-posta: py@habitatkalkinma.org